DBYS Arapça Düzey Belirleme Ve Yeterlik Sınavı Programı

Değerli öğrencilerimiz,

2022-2023 Akademik yılı Arapça Hazırlık Programı Arapça Düzey Belirleme ve Yeterlilik Sınavı akademik takvimde belirtildiği üzere 20-21 Eylül 2022 tarihlerinde Topkapı Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecektir.

SINAV PROGRAMI

N

SINAV

SAAT

TARİH

1

1.Oturum: Okuma ve Dil bilgisi

09:00 – 10:30

Salı: 20/09/2022

2

Teneffüs

10:30 – 11:00

3

2. Oturum: Dinleme

11:00 – 11:45

4

Teneffüs

11:45 – 12:00

5

3. Oturum: Yazma

12:00 – 13:30

6

Konuşma Sınavı

09:30

Çarşamba: 21/09/2022

GENEL SINAV TALİMATLARI

· Tüm öğrencilerin, Arapça Hazırlık Programından muaf olma ve sınavı geçmeleri halinde kayıtlı oldukları fakültelerde eğitime başlamaları veya dil seviyelerinin belirlenip, seviyelerine uygun sınıflara yerleştirilebilmeleri için bu sınava girmeleri gerekmektedir.

· Bu yıl kayıt yaptıran öğrenciler, eğer en alt seviyedeki (A1) hazırlık programına başlamak istiyorsa veya daha önceden Arapça bilgisi yoksa sınava girmek zorunda değildir. Öğrenci, en düşük seviye olan (A1) seviyesine yerleştirilecektir.

· Seviye tespit ve dil yeterlilik sınavı için mazeret sınavı bulunmamaktadır.

· Bu sınava girmek için Başvuru yaptırmak gerekli değildir. İslami İlimler veya Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği bölümlerinden birinde öğrencinin kaydının bulunması yeterlidir.

- Öğrencilerin sınavın başlama saatinden yarım saat önce yerleşkede hazır bulunmaları gerekmektedir.

· Sınava girecek tüm öğrencilerin resmî belgelerden birini ibraz etmesi gerekmektedir: (T.C. Kimlik Kartı/ Pasaport/ Öğrenci Kartı/ Sürücü Belgesi)

· Öğrenci numarasını veya kendisine ait başvuru numarasını bilmeyen öğrencilerin sınava girmelerine izin verilmez.

· Sınava geç kalan öğrenciler, sınav salonlarına alınmayacaklardır.

· Örnek Düzey Belirleme Sınavı ve Arapça Yeterlik Sınavı için tıklayınız.

· Cevaplar, optik form üzerine işaretlenecektir, örnek için tıklayınız.

. Bütün öğrencilerin sınava kurşun kalem ve silgi getirmesi gerekmektedir. 

· İslami İlimler Fakültesi'ne kayıtlı öğrenciler için sınav başarı puanı sınav bölümlerin son sorusunun puanı üzerinden %70 ve üzeri, Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği Bölümü’ne kayıtlı öğrenciler için sınav başarı puanı ise sınav bölümlerin son sorusunun puanı üzerinden %60 ve üzeridir.

· Sınavın normal bir şekilde yapılmasını engelleyen ve özel desteğe ihtiyaç duyan (işitsel veya görsel) herhangi bir engeli olan öğrencilerin sağlık durumlarını kanıtlayan resmi sağlık raporlarını getirmeleri ve en geç 16/09/2022 tarihine kadar Arapça Hazırlık Programı yönetimi ile e-posta üzerinden iletişime geçerek, durumları ve ihtiyaç duydukları yardımın niteliği ile ilgili açıklamada bulunmaları gerekmektedir. arapcahazirlik@fsm.edu.tr

* Topkapı Yerleşkesi ulaşımı için lütfen tıklayınız.

 

Yabancı Diller Bölümü

Arapça Hazırlık Programı