2023 Yaz Okulu

Yabancı Diller Bölümü Arapça Hazırlık Programı Yönetmeliğine göre, Programın, akademik yıl içerisinde başarı sağlayamayan öğrenciler için, ücretli yaz okulu açılabilir.

 1. Üniversitemiz tarafından düzenlenen Arapça Hazırlık Yaz Okuluna katılım zorunlu değildir.  Yaz okuluna kaydolmayan öğrencilerimiz, dış yeterlik sağlayarak ya da 2023-2024 akademik takviminde belirtilen tarihlerde (Eylül ayında) yapılacak olan Düzey Belirleme ve Yeterlilik Sınavına (DBYS) herhangi bir ön koşul aranmaksızın katılabilirler. 

 2. Arapça Yaz Okulu’nda öğrenim görmek isteyen öğrenciler 16-21 Haziran 2023 tarihleri arasında Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na başvuru yapabilirler.

 3. Yaz okulunda eğitimi verilecek seviyeler, B2.2 ve B2+ olmak üzere iki seviye şeklindedir.

 4. 3 Temmuz 2023 tarihinde başlayacak olan yaz okulu süresi 6 hafta olup, sonunda sadece yaz okuluna kayıt yaptıran öğrenciler için düzenlenecek olan B2.2 seviyesi ve B2+ seviyesi final sınavları olmak üzere iki sınavı içermektedir.

 5. Yaz okulu, 2022-2023 yılı akademik takviminde ilan edilen tatil ve resmi tatilleri dikkate alır.

 6. Yaz okulundaki eğitim Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri ise yüz yüze Topkapı Yerleşkesinde gerçekleştirilecektir.

 7. Yaz okulunun değerlendirmesi %100 final sınavını içermektedir. Final sınavı dışında değerlendirmeye başka bir unsur dahil edilmeyecektir.

 8. İslami İlimler Fakültesine kayıtlı öğrenciler, B2+ seviyesinde %65 oranında başarılı olmaları, Eğitim Fakültesine kayıtlı öğrenciler ise, B2.2 seviyesinde %65 oranında başarılı olmaları halinde Hazırlık Programından muaf olurlar.

 9. Yaz okuluna katılıp da başarılı olamayan öğrenciler için 17/18.08.2023 tarihli Salı ve Çarşamba günleri AYS (Muafiyet) Sınavı düzenlenecektir.

 10. Öğrenci, yalnızca kayıt işlemlerini tamamlayıp, kayıt işlemlerinin tamamlandığına dair Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından Arapça Hazırlık Programı idaresine onay bildiriminin ulaşmasından sonra yaz okuluna başlayabilir.

 11. Yaz okulunun açılabilmesi için minimum öğrenci sayısı 8’tir. Bu sayıda öğrenci yaz okuluna kayıt yaptırmadığı takdirde, program yaz okulunu açamaz.

 12. Yaz okulunun başlangıcı ve sınıflara katılım detayları, Arapça Hazırlık Programı web sitesinde duyurulacaktır. https://arapcahazirlik.fsm.edu.tr/

 13. Öğrenci, yaz okulu sonunda yapılan sınavlara girmez veya girip de başarılı olamazsa, bir sonraki eğitim-öğretim yılının başında Eylül ayında yapılacak olan Düzey Belirleme ve Yeterlilik Sınavına (DBYS) girme hakkına sahiptir.

ÖNEMLİ TARİHLER:

21 Haziran 2023 Çarşamba: Yaz Okulu kayıtlarının ve ödeme işlemlerinin tamamlanması için son gün

23 Haziran 2023 Cuma: Sınıf detaylarının ve ders programlarının ilan edilmesi (https://arapcahazirlik.fsm.edu.tr/)

3 Temmuz 2023 Pazartesi: Yaz Okulu’nun başlangıcı

21 Temmuz 2023 Cuma: B2.2 Seviyesi Final Sınavı

10-11 Ağustos 2023 Perşembe-Cuma: B2+ Seviyesi Final sınavı

18 Ağustos 2023 Cuma: Yaz Okulu’nun bitişi

FSMVÜ Arapça Hazırlık Yaz Okulu ücreti ile ilgili hususlar aşağıdaki gibidir.

Yaz Okulu Ücreti: 7000 TL (KDV Dâhil)

Yaz okulu ücretlerinde burs, indirim vs. uygulanmamaktadır.

*Başvuru işleminiz yapıldıktan sonra "Ödeme Talimatları" tarafınıza mail yoluyla bilgi verilecek olup, ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yaz Okuluna başvuru için linki tıklayınız. 

Yaz Okulu hakkında sorularınız için:

 

Tel: 0212 521 81 00 D: 3009

E-Posta: arapcahazirlik@fsm.edu.tr